Пијачна политика града Врања
Данас на територији града Врања постоје четири врсте пијаца и њима управља ЈКП “Комрад” – РЈ „Пијаца” : „зелене“ пијаце, млечна, сточна и робна пијаца. Промет пољопривредних производа обавља се на такозваним „зеленим“ пијацама: „Бујковски мост“, „Текија“, у Врањској Бањи и у селу Ристовац. Такође, у селу Ристовац се врши и продаја стоке на сточној пијаци. За продају одевних предмета и остале непрехрамбене робе обезбеђена је 151 тезга на пијаци „Текија“.
Млечна пијаца се налази на пијаци „Текија“ са појединачним расхладним уређајима и применом принципа добре хигијенске праксе, омогућује снабдевање грађана свежим производима анималног порекла по важећим стандардима квалитета и безбедности хране.
У плану је и изградња две нове пијаце, пре свега, да би се активирала потпуна забрана уличне продаје пољопривредних производа и обезбедило лакше снабдевање грађана у насељима Огледна станица и Рашка.
Такође од нових садржаја које данас Врање нема, а који ће се реализовати у будућности, јесу: пијаце антиквитета, регионалних брендова и производа са географском ознаком порекла, рукотворина, старих заната и традиционалних предмета.
Млечна пијаца
Савремени објекат за продају млека и млечних производа изграђен је средствима UNDP, Координационог тела Србије, града Врања и ЈКП „Комрад“.
Вредност пројекта за унапређење услова за промет млечних и пољопривредних производа је 167.000 еура. Учешће МИР2 Програма је 92.600 еура, Координационог тела Србије 71.100 еура, а град Врање и ЈКП „Комрад“ 3.800еура. Објекат за продају млека и млечних производа простире се на површини од 250м2. Располаже са 10 расхладних витрина дужине 2м, осам чесми са топлом водом, тоалетом и канцеларијама. Млечна пијаца је адекватно осветљена и климатизована. Такође, могућ је прилаз објекту инвалидним и хендикепираним лицима. Хигијена објекта задовољава европске стандарде што је и потврђено свим званичним резултатима Завода за јавно здравље Врање. Радно време Млечне пијаце је сваког дана у летњем периоду од 7,00 до 17,00 часова, а у зимском од 8,00 до 15,00 сати.
ПРАВА И ОБАВЕЗЕ ПРИЛИКОМ КОРИШЋЕЊА ОБЈЕКТА МЛЕЧНЕ ПИЈАЦЕ
Међусобна права и обавезе између корисника и ЈКП „Комрад“ за коришћење пијачне опреме тј. расхладних витрина регулишу се Уговором или рачунима за дневну накнаду и резервацију у складу са законском регулативом и општим актима Предузећа. Услови коришћења расхладних витрина су:
- Корисник је дужан да се у свему придржава одредаба градске Одлуке о пијацама.
- Корисник је дужан да расхладну витрину наменски користи и материјално је одговоран према Предузећу, уколико је због неправилне употребе оштети.
- Корисник не може другим лицима да даје на коришћење расхладну витрину, у противном ће му се ускратити даље коришћење без повраћаја накнаде за резервацију.
- Права по основу резервације, корисник може остварити само уколико до 7,00 часова у летњем периоду, а у зимском до 8,00 сати започне са продајом у расхладној витрини. У супротном Предузеће задржава право издавања расхладне витрине на дневно коришћење другом лицу.
- Корисник је обавезан да одржава прописану чистоћу у витрини и око ње, јер му се у супротном од стране Предузећа може ускратити даље коришћење без повраћаја накнаде за резервацију.
- Због некоришћења расхладне витрине корисник нема право да од Предузећа захтева повраћај накнаде за резервацију.
- Предузеће је овлашћено да принудно отвори и испразни расхлану витрину у случају вишедневне одсутности корисника који ускладишти кварљиву робу при чему корисник сам сноси ризик за евентуалну штету.
- У случају краће остављене робе и других предмета из расхладне витрине и њеног магацина, корисник нема право да захтева накнаду штете од Предузећа.
ПРОПИСИ МИНИСТАРСТВА ПОЉОПРИВРЕДЕ И ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
Индивидуални пољопривредни произвођачи при стављању млека и млечних производа у промет на Млечној пијаци морају имати:
- Личну карту;
- Важећу млечну карту (вади се сваке године);
- Решење да објекат у домаћинству испуњава ветеринарско-санитарне услове за производњу млека и млечних производа издато од стране Министарства пољопривреде и заштите животне средине, Управа за ветерину Београд;
- Лабораторијске анализе о исправности млека и млечних производа (једном месечно).
По Правилнику Санитарне инспекције закупци на Млечној пијаци треба да испуњавају следеће услове:
- Радно одело
бели мантил или блуза, ау летњим месецима бела мајица; - Беле подлактице;
- Капе или мараме;
- Тањирић и виљушка за пробу;
- Провидне рукавице (најлон или целофан) два до три пара;
- Атест о исправности млека, сира и јаја;
- Санитарну књижицу важећу до 6 месеци;
- Уредни нокти, везана коса.
УПОЗОРЕЊЕ: У случају непридржавања ових правила Санитарна инспекција ће применити меру мандатних казни на лицу места!